צו הרחקה

מהו צו הרחקה?

צו הרחקה כפי שאנשים נוהגים לכנות, זו פעולה שאנשים מבקשים להרחיק מהם אדם או אנשים אשר מנסים לפגוע בהם בכל צורה שהיא. החוק מאפשר הגנה לאנשים אשר מרגישים סכנה מאדם או מקבוצה של אנשים להוציא צו הגנה מבן משפחה או צו הטרדה מאיימת – מבן משפחה או מכל אדם אחר. במסגרת ההגנה הניתנת – מורים על האדם להתרחק מהאדם המוגן. 

צו הרחקה

מה כולל צו הרחקה?

כאשר בית משפט מחליט להרחיק אדם שלכאורה חושבים שהוא מזיק לאדם אחר  כמובן, כל מקרה לגופו הוא ייתן צו שאומר:

  • על האדם להתרחק X מטרים מהאדם המוגן, מביתו, ממקום עבודתו.
  • כמו כן, אם המורחק הוא אדם שנושא נשק – בית המשפט ייתן החלטה לקחת לו את הנשק ולהפקידו במשטרת ישראל.
  • על האדם המורחק נאסר ליצור קשר עם המוגן בכל דרך אפשרית, בטלפון או בכל אמצעי תקשורת לרבות גורם שלישי.
  • ככל שיש קטינים וההורים מגיעים לאסוף את הקטינים יאסר גם על האדם המורחק להגיע למוסדות החינוך.

לכמה זמן ניתן להחיל צו הרחקה?

בית משפט יחליט לפי שיקול דעתו לכמה זמן ניתן להחיל את צו ההרחקה ובהתאם למקרה הספציפי. כאשר בבסיס ניתן להחיל צו הרחקה עד מקסימום 3 חודשים ואפשר להאריך באמצעות בית המשפט את הצו במקרים חריגים לעוד 3 חודשים.

מה בין  צו הגנה לצו הרחקה?

מה בין צו הגנה לצו הרחקה, זו שאלה אשר נשאלת לא מעט על ידי אנשים. צו הרחקה הוא למעשה תוצאה להחלטה של בית המשפט להרחיק אדם מאחר במסגרת צו הגנה. כל זאת על מנת להבטיח את בריאותו הפיזית  והנפשית בעיקר של החושש להיפגע.  

כיצד ניתן להגיש בקשה למתן צו הרחקה?

בכל בית משפט ליד המזכירות קיימת עמדה בה טפסים מתאימים להגשת בקשה של צו הגנה או צו הטרדה מאיימת אשר במסגרת זו האדם מורחק. בעיקרון כל אדם יכול להגיש בקשה לצו הגנה. הסכנה היא שלא תמיד אדם יודע כיצד להגיש את הבקשה או להעביר את המסר החשוב והרלוונטי באולם בית המשפט ולכן ייצוג על ידי עורך דין עשוי לייעל את התהליך ולהביא לתוצאות המתאימות.

מדוע חשוב לשכור את שירותיו של עו"ד בנושא צו הרחקה?

נכון שלא מעט אנשים יכולים להחליף ברז אך לא כולם אינסטלטורים אותו הדבר הנו ביחס לעריכת דין ההבדל בהגשת צו הרחקה מתחיל בידע שיש לכל אדם במקצועו וההבדל בין לדעת להיות מומחה ולדעת את הנושא על בוריו – הוא רב משמעות, במיוחד שמדובר בדיני נפשות. 

מהם מקרי צו הרחקה בהם טיפל המשרד של עורכת הדין יעל כהן לאחרונה?

דוגמא לטיפול של עורכת דין יעל כהן בצו הרחקה

משפחת מור- שם בדוי, האב הגיע למשרד עורכת הדין יעל כהן וביקש לפתוח בקשה ליישוב סכסוך. האם מצידה הגישה תלונה במשטרה כי האב פוגע מינית בבן – 15 ואילו בן ה- 15 פוגע בבן  ה- 5 . המשטרה מיד הוציאה צו הרחקה לאב. עו"ס לחוק הנוער נכנסה לתמונה, הילדים נלקחו לבדיקה בבית החולים, נמצא כי לא נפגעו מינית. הבן הבכור אף ציין כי לא היו דברים מעולם, מאחר והאב היה מורחק והילדים נלקחו לבית הדודה.

עובדת סוציאלית לחוק הנוער שוחחה עם האם, בהמשך נעלמו עקבותיה של האם והיה חשש שהיא תפגע בעצמה. בזכות ערנותה של עו"ס לחוק הנוער נשלחו משטרת ישראל, מכבי אש ומד"א לביתם של הצדדים. כאשר האם לא ענתה לטלפונים ולא פתחה את הדלת, הדלת נפרצה והאם נמצאה מוטלת חסרת הכרה לאחר שבלעה כמות גדולה של כדורים. האם נלקחה לבית החולים שם נקבע כי צריך לקחת אותה להסתכלות פסיכיאטרית. למרבה הפלא האם נעלמה מבית החולים, הפסיכיאטרי ולמחרת בבוקר באו האחים שלה לאשפז אותה בכפיה בבית חולים.

בסיכום המקרה: המשרד של עורכת דין יעל כהן שייצג את האב ביטל את צו עיכוב יציאה מהארץ לילדים לטיול המתוכנן, סייע לאב להוציא במיידית דרכונים שנגזרו והושמדו על ידי האם וכן ביטל לעת עתה את הדיונים  בבית המשפט שנקבעו לתקופה הקרובה בה יצא האב עם הקטינים לטיול מתוכנן.

בזמן הביקור בבית הצדדים התברר בדיעבד כי האם נמצאת בבית המשפט וביקשה להוציא צו הגנה. שופטת בית המשפט שניסיון רב בחייה סירבה לתת צו הגנה במעמד אחד. הנה דוגמא לאב שהורחק על ידי המשטרה כסעד זמני אך בית המשפט לא נתן ידו לכך.

דוגמא למקרה נוסף לצו הרחקה בו טיפל המשרד של עורכת דין יעל כהן

במקרה האחרון שנדרש המשרד של עורכת דין יעל כהן לייצג את האם ואת הבן הקטין בן ה 2.10  חודשים  שהינו בעל צרכים מיוחדים. האם דווחה על ידי המעון בו שוהה הילד כי בכל פעם שהקטין חוזר  מהסדרי שהייה מאביו הוא מגיע עם סימני צביטות על גופו. מיד עם הגעה של האם למשרד עורך הדין, שלנו המשרד פנה ללשכת הרווחה על מנת לקבל מסמך כלשהוא המעיד על הדיווח של המעון, אך לשכת הרווחה סירבה.

ברור היה למשרד עורכת הדין יעל כהן תשובת הרווחה, אך המטרה הייתה לבוא בפני בית המשפט ולציין את עמדת לשכת הרווחה המקומית.  במהלך הדיון ולאור לאור הנאמר בו עלי ידי עורכת הדין יעל כהן שוכנע בית המשפט כי הליך יישוב סכסוך במקרה הספציפי הזה – מתייתר. משרד עורכת הדין  שכנע את שופט בדין כי יש לערב את הגורמים הרלוונטים ולהכריח את האב לעבור הליך עד שיובטח בטחונו של הקטין. – דיון זה היה במעמד צד אחד. בית המשפט נתן צו הגנה למשך שבוע ימים עד לדיון במעמד שני הצדדים.

המשך הדבר היה כי בטרם ייתן בית המשפט החלטה המחייבת את האב יוזמן האב לדיון במעמד שני הצדדים שם כל אחד מהצדדים ייתן את עמדתו. בינתיים תסקיר מטעם הרווחה המקומית הגיע לבית המשפט ושם יהיה לו משקל גדול יותר מעמדתם של שני הצדדים, קרי, אבא ואמא. כידוע בית המשפט מכונה בפסיקה  "כאבי הילדים" ובית משפט יעשה הכול למען  ילדים -קטינים שהם חסרי ישע במיוחד אם מדובר למשל בקטין אשר מוגדר כבעל צרכים מיוחדים וקשה לקבל ממנו מידע על הקורה אתו.

באופן כללי  ככל שבית המשפט מתרשם ששני ההורים אינם מגנים על הקטין יכול הדבר להגיע למצב של תיק נזקקות שמשמעותו היא שבית המשפט ייתן החלטה להעביר את הטיפול בקטין בידי הרשויות. טוב, זה לא התיק המדובר  במקרה זה בית המשפט, בזכות דרישת משרד עורכת הדין יעל כהן חייב את האב לעבור הדרכה הורית למשך תקופה כאשר רשויות הרווחה נדרשו להעביר תסקיר על התקדמות האב. כמו כן הוחלט על ידי בית המשפט בו משרד עורכת הדין ייצג את  האם, שבשלב הראשון האב יוכל לראות את הקטין רק במרכז קשר.

יעל כהן עורכת דין גירושין משפחה מתמחה בטיפול בצו הרחקה

עו"ד יעל כהן, עו"ד משפחה/גירושין  ומגשרת בעלת ניסיון רב עם רקע חינוכי שתסייע לכם בכל נושא משפטי הקשור לצו הגנה וצו הטרדה מאיימת ואלימות במשפחה לרבות התמודדות עם פירוק המשפחה בדרך המתונה ביותר שניתן.

משרד עורכי דין  יעל כהן  הנו משרד בוטיק בעל וותק של שנים הן  בתחום  הגירושין והן בתחום דיני  המשפחה לרבות גישור וטיפול בצווי הגנה וצו הטרדה מאיימת. המומחיות העיקרית של משרד עורך הדין יעל כהן הוא הכנת  הסכמים טרום נישואין, גירושין, ידועים בציבור, טיפול במזונות ילדים, מזונות אישה, צוואות, צו קיום צוואה, צו ירושה, הסכמי גירושין מאוזנים  וטיפול בצו וי הגנה וטיפול בצו הטרדה מאיימת.

לעורכת דין יעל כהן  מומחיות בהליכי גישור ויישוב סכסוכים בין בני זוג. ידע רב, וניסיון בתחום  המשפטי, ייצוג בבית משפט רבני, ובבתי משפט לענייני משפחה. לעו"ד יעל כהן  ידע רב בתחום החינוך, בעלת תואר שני במנהל חינוכי תפקידים ניהוליים במערכת החינוך, טיפול בבני נוער בסיכון, עבודה מול גופים רבים ושונים ביניהם, מחלקת הרווחה ובתי המשפט. טיפול בעת הצורך בתהליכים בלשכות הרווחה. עו"ד יעל כהן  מקצועית,  אמפטית, הלקוחות חשובים לה ביותר והיא  עובדת איתם מתוך מחויבות, אכפתיות ורמת שירות גבוהה.